Choose language:

History > Sheltie iseloomustus

Sheltie iseloomustus

Vabandan,et ei ole veel jõudnud kõike Eesti keelde tõlkida.
Alljärgnevalt püüan lühidalt iseloomustada sheltiesid.

Esimesed sheltie kutsikad sündisid Eestis 1989 aastal ja sellest ajast olen tegelenud selle tõuga.
Sheltie on Eestis tõuna juba tuntuks saanud,kuid siiski on neid koeri veel väga vähe ja nad on küllalt haruldased.
Sheltie on väga hea tervisega tõug ja neil on väga vähe haigusi.Terved kõrvad,ei ole nahaprobleeme,hea seedimine,vähenõudlikkus,kergesti õpetatavad-kõik see teeb selle tõu mujal maailmas väga populaarseks.

Sheltie on väike koer,täiskasvanud koera turja kõrgus on alla 40 cm,kaalult umbes 10 kg.Loovususealine 2 kuune kutsikas kaalub ligikaidu 2kg ja kasvab väga kiiresti,saavutades 6-8 kuuselt täiskasvanud koera mõõtmed.´Täiskasukas tuleb umbes aastasewlt.
Välimuselt on sheltie väga sarnane colliega,olles ainult 3 korda väiksemsem ja teda saab vabalt sülle võtta.Iseloomult on enamik sheltisid energilisemad kui colied ja võtavad kergemini õppust.

Soobel.marmor ja tricolor sheltid,Jaco,Mummu ja Cuba,2008
211.jpg
Sheltid näitusel,Jaco ja Mummu


Sheltie kasvatamine ja pidamine on lihtne,Ta ei vaja mingit erihooldust ega eritoitmist.Karv püsib loomulikult ilus,mõnikord on vaja koera kõrvataguseid kammida.Toiduks sobib pere toit ja juurde võib anda koerte kuivtoitu ja liha.
Sheltie sobib pere-seltsikoeraks.Oma haukumisega annab ta märku ka võõraste tulekust.Väiksemad lapsed saavad ka sheltie jalutamisega hakkama,ei ole karta,et koerad lähevad teiste koertega kaklema või ennast rihma otsast lahti tõmbavad.
Sheltie sobib väga hästi ka vanematele inimestele just selle tõttu,et ei ole liiga suur.Teda saab igale poole kaasa võtta ja kui on vaja ära sõita saavad temaga hakkama ka sugulased või sõbrad.
Sheltie sobib väga hästi ka koeraspordi harrastajatele.Enamus agility koeri on sheltied.Agility kujutab ennast sellist spordiala,kus koer peab ületama takistusi ja omanik jookseb kõrval,arvesse võetakse raja läbimiseks kulunud aega.Ka Eestis on juba see spordiala levima hakanud ja on edukaid sheltisid.

Eesti agility tšempion WCL Kenneth"Kenži" Luksemburgis EU võistlustel
om:Kristina Lukaševa,Tallinn
EEsti tšempion WCL Bluestone"Rocco" on väga hea agility koer
om:Katrin Riska,Tallinn
tangobodritskajat.jpg
WCL Nelson"Tango",Läti agility tsempion,võistluste võitja rahvusvahelises klassis,võistelnud MM võistlustel
om:S.Broditskaja,Läti
Kenži rahvusvahelistel võislutel Kristinaga Eestit esindamas
Soome agility tsempion WCL Didi"Tinja" om T.Waldham,Soome
Soome tšempion sõnakuulelikkuses WCL Gillie"Riittu",om:Arja Kiiveri,Soome
Harjutusplatsil


Sheltie sobib ka maale talusse,ta saab hakkama nii lammaste kui ka lehmade karjatamisega.Elus näide on meie isane sheltie"Kent",kes töötas aastaid piimakarja talus karjakoerana ja karjatas 40 lehma ja elas 15 aastaseks.Näitusele minemine ei ole koera omanikule kohustuslik,aga siiski soovitaks vähemalt korra koeraga näitusele tulla.Emasele koerale,kellele soovitakse kutsikaid oleks aga see kohustuslik.Nõuandeid,kuidas õpetada koera näitusel esinema,annan alati.Näitusel esineda ei ole raske,natuke peab siiski koera kutsikana õpetama.Koer peab näitusel paigal seisma 1 minuti,laskma ennast laual katsuda,lubada vaadata hambaid.Samuti tuleb tal omaniku kõrval lõdva rihma otsas joosta üks ring.Ta ei tohi liikumisel hüpata ega rihmast tirida.

Pildil on koer näituseseisakus.Didi,10 kuune,emane harjutamas.

Sheltie peab näitusel ennast kohtunikul lubama katsuda.
Koera liikumine näitusel.

Sheltie sobib nii korterisse kui ka eramajasse.Ta ei karda külma.

Sheltie on terve tõug,haigusi väga vähe ja vanemad koerad
on väga elujõulised.

Eestis sünnib aastas 30-40 sheltie kutsikat,Soomes 700,Rootsis 900.Soome sheltie ühingul on 2500 liiget ja 4 korda aastas ilmub oma tõuühingu ajakiri.
Eesti sheltiede tase on kümne aasta jooksul pidevalt tõusnud.Meil sündinud koerad on viimastel aastatel saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel suurtel näitustel ka väljaspool Eestit.Eestis tegutseb Lamba ja Karjakoerte tõuühing,kuhu kuulub ka sheltieomanikke.Igal aastal korraldab tõuühing ka karjakoerte erinäituse.

Olen püüdnud 20 aastat sheltie tõugu Eestis kasvatada.Eestis on 2 kasvatajat,kellel on rohkem sheltisid,mina ja Korna Dina"Scandyline" kenneli omanik.Karin Põiklägu"Kuukivi" kennelis on ka väga ilusaid koeri ja Karin on ka superhea koerte fotograaf.
Sheltie pesakonnas on keskmiselt 3 kutsikat.
Olen aretuses kasutanud 30 erinevat isast,kes enamus on elanud välismaal ja kodus on 4-s põlvkond minu kasvatatud koeri.
Oma kenneli suurimateks saavutusteks pean 2002 , 2003 ja 2005a. Soome sheltide kolmel suurimal tõu erinäitusel saadud sertifikaate.2002 a sai emaste serdi "Luna" ja 2003 a. "Milli" 2005a "Euro" ja "Kati"-Luna tütar.Kolmel erinäitusel oli kõigil ligi 100 osalejat ja kohtunikud olid kutsutud Inglismaalt.
Samuti on sirgunud selle lühikese ajaga ligi 30 tšempioni nii Eestis elavaid kui ka mujal.Pilte nendest koertest-CCwinners-champions.

WCL Madonna,Soome tšempion,edukalt läbinud iseloomutesti,üle 180 punkti
WCL Peppercorn,Soome tšempion,läbinud edukalt iseloomutesti,om:Eini ja Saana Heikkila,SoomePilte meie koertest saab vaadata meie kodulehel:

isased-our dogs,emased-our bitches,meie isased,meie emased.

kutsikad,pesakonnad,kutsikate müük-puppies

näitused-shows

uudised-news,uued pildid-new photos

Võttes meie käest endale kutsika,olen igati abiks kutsika kasvatamisel.

Kui olete huvitatud tõust,võtke ühendust ,saame aja kokku leppida ja näete täiskasvanud koeri.

Kõige paremat,kohtumiseni !!!

Inna Tolli ja Co

 

Sõpradega koos peale näitust 1991a.

Euro,2004,2 aastane
Eeva
Eesti,Soome,Venemaa tsempion,RKF Ch ,blue-merle,WCL Blue Moon"Euro"
Pildil lühikarvaline soobel collie,pikakarvaline blue-merle collie ja tricolor sheltie
pilt:Karin,P
1997
kennel"Scandyline"


Blue-merle collie ja soobel sheltie,foto:Irina Sorokina,Venemaa(mõlemad koerad pildil on sündinud Inglismaal)

 

- admin -
web by: designpattern.ee
powered by AXIS CMS
counter
up