Choose language:

History > Media


Eesti Kennellidu ajakiri KOER 3/2020
Järmisel,2021. aastal saab 50 aastat sellest ajast ,kui olen tegelenud tõukoertega.
Selle aja jooksul on mul olnud Ida-Euroopa lambakoer,pikakarvalised collied,ameerkia kokkerspanjelid,shetlandi lambakoerad(sheltied),berni alpi karjakoerad ja papillonid.
ALGUS JA ESIMESED KOERAD:
Juba varases lapsepõlves meeldisid mulle koerad.esimeseks koeraks oli krants Täpi,kes suri katku.1968.aastal läksin ALMAVÜ klubisse Tallinnas Rataskaevu tänaval,läbisin koerakasvatamise algkursuse ja panin end kutsika saamise järjekorda.1971.aastal saingi endale ida-Euroopa lambakoera Kreedo.Koera saamiseks oli vajalik vanemate nõusolek,mille ka sain.Tingimuseks oli muusikakooli minek ja seetõttu tuli seitse järgmist aastat tšellot mängida.
Koera kätte saanud,hakkasin teda treenima,olles ise 14 aastane ja Kreedost sai tolle aja üks parimaid ida-euroopa lambakoeri.Tal oli esimene järk nii üld- kui ka eridressuuris ja jälitusteenistuses.Osalesime Salme Leinboki juhendatud koerte dressuurigrupis,mis esines näitustel.Sel ajal tutvusin mitme ALMAVÜ-s tegutseva koeraomanikuga,kellest paljudega suhtlen tänaseni.
ESIMESED KOERAD KENNELIS.
Aastatel 1976-1981 õppisin EPA-s(praegune Eesti Maaülikool)aiandusagronoomiks.Pärast kooli lõpetamist asusin elama Pärnusse.Seal kohtusin vana tuttava Linda Jürgensiga ALMAVÜ päevilt.1986.aastal sain tema kennelist pikakarvalise collie -Heidelinds Black Hairyharta.Collied olid 1990ndatel väga populaarsed (kes siis ei teaks Lassie-lugusid!)ja selle tõu tase oli kõrge.Samal ajal võtsin ka ameerika kokkerspanjeli,kelle nimeks Black Rocky,see tõug oli Eestis tollal haruldane.Minu esimesed importkoerad olid pikakarvaline collie Blue Baron Soomest ja ameerika kokkerspanjel Falcon vom Haus Gurok Ida-Saksamaalt.Hakkasin koertega näitustel käima ning kui Eesti Kennelliit sai FCI liikmeks ja hakkas välja andma CH tiitleid ning kinnitama kennelnimesid,registreeriti ka minu esimesed tšempionid ning minu kennel Coastal 1993.aastal FCI-s nime all White Coastal.
Esimene shetlandi lambakoer,keda nägin,oli Poolast toodud soobel emane sheltie Hossa Stanica Marwita,omanik Dina Korna,kennel Lucky Star(nüüdne Scandyline)
1989.aastal sündis Eestis esimene sheltie pesakond ning sealt sain oma esimesekoera nimega Lucky Star Little Golden Affair,hüüdnimeks Friida. Sellesama koera järglaste järglased ,ehk siis seitsmes sugupõlv elab siiani minu juures.1994.aastal tõin Soomest tricolor sheltie Niitykasteen Niiduneiu,kelle seitsmenda sugupõlve järglased on samuti minu kennelis.30 aasta jooksul ongi kennelisse jäänud kaks emaste perekonda.
Esimesse perekondakuuluvad Friida(Lucky Star Little Golden Affair)järglased ja teiseperekonda Niitukasteen Niiduneiu"Nipsu" järglased.Friida järglased on enamikus sooblid.
Kennelis elavad praegu Friida perekonnast tricolor isane Est CH Fin CH,Est Jun Ch,EST W18,EST JunW18 White Coastal Ringleader Star ja Est Ch ,Est JunCh,EstW18,EstJW18,TLN W18,TLN JW18 White Coastal Nord Star.Niiduneiu suguvõsast on tulnud väga häid tricolor-ja bluemerle-koeri.
Kennelis on olnud ka üks bluemerle isane EST FIN RUS CH White Coastal Blue Moon(hüüdnimega Euro),kelle isa oli Inglismaalt ja ema Rootsist.Euro elas 17 aastat ja on kenneli bluemerle koerte alusepanija.
ARETUS JA KOOSTÖÖ
Aretuses olen kasutanud kennel Scandylineì ning Rootsist ja Inglismaalt imporditud,kuid Soomes elavaid koeri,samuti ise imporditud koeri ja oma kennelis aretatud isaseid.
Niiduneiu pesakonnast on aluse saanud ka sheltie´de kennel Achorś Surprise ,omanik Gabriela Kamber Šveitsist.See kennel on Lääne-Euroopas saavutanud häid tulemusi ja kümne aasta jooksul olen sinna saatnud mitu oma kenneli kasvandikku ja nemad on vastu saatnud huvitava sugupuuga Achorś Surprise koeri.Selline koostöö on väga hea,mis võimaldab aretuses uusi liine saada.
Gabriela Kamber võttis 2019.aastal ette autoga 2200km pikkuse sõidu ja tõi mulle tricolor-isase kutsika Achorś Surprise Ikaruse,kes on tänaseks saanud Eesti juunior tšempioniks ja läbinud edukalt terviseuuringud.Ikaruse isa elab Saksamaal väga kuulsas Silver Shadow kennelis,omanik kasvataja ja näitusekohtunik Ursula Langer.Tema ema on sündinud Prantsusmaal ja on Šveitsi ja Saksamaa tšempion.
WHITE COASTAL KENNELI KASVANDIKUD
Praegu White Coastal kennelis elavad koerad on kõik Eesti tšempionid ja paljudel neist on mitmesuguseid võitjatiitlid.
30 aasta pikkuse aretustöö tulemusena on kennelist tulnud üle 60 tšempioni.Nende hulgas on rahvusvahelisi tšempione(CIB),Soome,Rootsi,Saksamaa,Austria,Balkani maade,Leedu,Läti,Venemaa,Šveitsi ja Austraalia tšempione.mitu Balt CH tiitliga pärjatud kasvandikku elab eri riikides.
Minu enda jaoks pakuvad suuremat huvi just tõu erinäitused Soomes.Olen neil ka korduvalt osalenud ning aastate jooksul on minu koerad ja kasvandikud toonud sealt SERT-e ja kennel valitud näituse parimaks kenneliks.
Lisaks edukatele näitusekoertele on minu kennelist tulnud ka agility-tšempione ning Soome tšempione sõnakuulelikkuses.Eesti esimene rahvusvaheline agility-tšempion oli White Coastal Little Kenneth.
Parimaks tulemuseks pean ise oma kasvandiku EST CH White Coastal Little Black Inkpepperi(hüüdnimega Essi)võitu rohkearvulises tšempioniklassis 2014 .aastal Helsingi"Maailma Võitja"näitusel ning resCACIB tulemust.Tema tütar CH White Coastal Singing In The Rain(hüüdnimega Sida)on "Eesti juuniorvõitja 2017","Eesti Võitja 2017","Rootsi Võitja 2018",samuti Rootsi ja Soome tšempion.Tema isa GBR CH Edglonian Edglonian Singin The Blues on Inglismaa viimaste aastate parim sheltie,kes on neli korda võitnud"Cruftsil"tõu parima tiitli ning on olnud 48 korda näitustel tõu parim.
Üks minu kasvandikest Rus CH White Coastal Little Saga on olnud Venemaa parim Aasta sheltie.Soome tšempionide hulgas on ka kaks minu kasvatatud mustvalget isast koera.
Kenneli ühe järglase aretusest tulnud isane Ch Island Breeze Como(Bridemoors Sergeant Pepper X White Coastal Little Nibelung ,kasvataja Merle Ojasoo),hüüdnimega Kimi elas meie juures kuni viienda eluaastani.Seejärel rändas ta Austraaliasse,kennelisse Shelbrae,mille omanik on Donna Saltau.Kimist sai Austraalia tsempion ja väga hea aretuskoer.Nibelungi poeg Ch White Coastal Little Ricky`st (isa Ch Eastdale Classic Farmer)-st sai Saksamaa tšempoion(Saksamaal on vaja saada 6 serti,2 neist RV näitusel)ja läbis edukalt körungi ja temast sai väga hea aretuskoer Lääne-Euroopas.
Mitu Eesti sheltie kennelit on alustanud oma kasvatustööd White Coastal kenneli koertega,näiteks kennelid Elbarś ja Mershely.
TEISED TÕUD
1998.aastal hakkasin tegelema berni alpi karjakoertega.2001.aastal sündis Eestis esimene berni alpi karjakoerte pesakond.White Coastal Teebast(Dolivo X Bernoban Iltatähti) oli 2003 aastal esimene Eestis sündinud berni alpi karjakoer,kellest sai Eesti tšempion.Tegelesin selle tõuga 18 aastat.Importisin kaks koera tõu kodumaalt Šveitsist,kolm Soomest ja kaks Lätist.Kahjuks ei olnud selle tõuga õnne.Kümme koera,kes olid kõik düsplaasiavaad ja edukad näitusekoerad,surid bernidele omastesse pärilikesse haigustesse.
Samuti olen mõne aastategelenud papilloni`dega kelle hulgast on tulnud mitu tšempioni.
MIKS SHELTIE´D
Sheltie juures paelub selle tõu taibukus,tervis,välimus,iseloom,suurus.Sheltie on väga terve tõug,kellel esineb väga harva haigusi.Eakad koerad on elujõulised ja nad elavad 13-17 aasta vanuseks.Koera kasvatamine on lihtne,neid on kerge õpetada.Elukohaks sobib korter,maja,maakoht.Üldiselt on tegemist väga perekeskse ja lastesõbraliku koeraga,kelle karvakate ei vaja just palju hooldust.JHarjutamiseks on soovitav võtta koer kutsikana võimalikult palju igale poole kaasa.Samuti on nad tunnustatud koerajuhtide poolt kui väga sobiv tõug agility tegemiseks.
TÕUG EESTIS JA MAAILMAS ÜLDISELT
Tõug on populaarsem just Põhjamaades.Näiteks Soomes sünnib aastas tuhatkond sheltie`t,nende tõuühingus on 2500 liiget.Ka kohalikel näitustel osalevad sheltie-omanikud aktiivselt.
Soomes,Rootsis ja Norras ilmuvad sheltie´de ajakirjad,mida toimetavad tõuühingud.Soomes on lisaks ajakirjadele välja antud ka tõu ajaloo juubeliväljaandeid.Soome kolleeg Marita Axi(kennel Sunsweet),kellega teeme tihedat koostööd,on välja andnud kaks raamatut sheltie`dest.Üks raamat käsitleb kõiki sheltie paljunemisega seotud küsimusi ning tõu kasvatamist.
Rootsis on praegu kõige aktiivsem kasvataja-kohtunik Johnny Andersson(kennel Lundecock`s)Johnny Andersson hindas 2019.aastal Pärnus 1.rühma näitusel sheltie`sid.Ta on väga palju teinud selle tõu aretuse jaoks,tuues Rootsi pidevalt aretuskoeri Inglismaa parimatest kennelitest.Veel võiks Rootsi kasvatajatest-kohtunikest mainida Carin Äkesson(kennel windcrest).Tema kenneli isane koer Windcrest Stylish Move on olnud kolm korda "Cruftsil"tõu parim.Kindlasti tuleks mainida ka praegu üpris aktiivselt kohtunikutööd tegevat Birgitta Svarstadi,kes on väga kuulsa ja vana kenneli Moorwood omanik.Vanema põlvkonna kohtunikud on Anna Uthorn(kennel Shelgate)ja Ulla Berg-Persson(kennel Bermark`s).
Soomes oli pikka aega väga hea kennel Doing,mille omanik Päivi Eerola on ka praegu aktiivselt tegev kohtunik.Päivi Eerola ja Rainer Vuorinen käisid hindamas USA-s sheltide erinäitust ,mis kestis neli päeva ja millel osales üle tuhande koera.
Vaadates sheltie ja üldse koerte aretuse olukorda maaiomas,võib tõdeda,et mitu kuulsamat kennelit on oma töö lõpetanud,järeltulijaid on vähe ja noorematel napib aega.
Eestis on praegu vähe perekondi,kus koertega tegeleb mitu põlvkonda.Loodan siiski,et Eestis jääb sheltie´dega tegelejaid ka siis,kui vanemad kasvatajad lõpetavad.Nooremad kasvatajad kalduvad mõnikord kalduma liiga "interneti ja numbrikeskseks",tasuks vaadata rohkem tõu üldpilti.
Rääkides kutsikavabrikutest,siis nende jaoks ei ole sheltie atraktiivne tõug,kuna pesakonnas on keskmiselt vaid kolm-neli kutsikat.Siiani on kõik Eestis sündinud sheltie`d registreeritud EKL-registris,tõutunnistusega ja teadaolevad kümme kasvatajat ka vastutustundlikud.
AASTAD JA KOGEMUSED
30 aasta pikkuse kenneltegevuse jooksul on kogunenud küll väga palju kogemusi koeri puudutavastes küsimustes,kuid tihti on vaja ka teiste kogenud kasvatajatega nõu pidada.Tahaksin siin mainida Linda Jürgensit(kennel Heidelind`s)ja Dina Kornat(kennel Scandyline)Eestist ning Siw Kalviat(kennel Bridemoor`s)ja Marita Axi(kennel Sunsweet)Soomest.
Sheltie tõuaretus on küllaltki keeruline kuna algselt kasutati tõuaretuses pikakarvalist collie`t.Sheltie suurus on emastel 35,5 ja isastel 37(+/- 2,5cm).Siiani sünnib koeri,kes võivad standardsuurusest kõrgemaks kasvada.Viimasel ajal on maailmas kasutatud aretuses USA-st pärit koeri,kelle välimik ja liikumine erineb FCI standardile vastavatest koertest.Sheltie on shetlandi saarelt pärinev Briti tõug ja erineb Ameerika tüübist.Mina ise kasutan aretuses ainult Briti tüüpi koeri.
Liiniaretust olen teinud väga vähe ,sest tihtipeale võivad omadusi pärandada ka liinides korduvad keskpärased koerad.Elu on näidanud,et problemaatilised liinid siiski kaovad aastate jooksul.Koerte aretuses peab olema õnne ja vaistu.Kogemused tulevad aastatega ja kui võimalust,võiks kuulata vanemaid kasvatajaid.
Koera iseloom aretuses on üks tähtsamaid näitajaid.Sheltie standardis on kirjas ,et tõug võib olla võõraste suhtes reserveeritud.Samas võib mõnel koeral ilmneda argus.Olen aretuses kasutanud ainult väga hea närvisüsteemiga,julgeid koeri.Kui ilmneb iseloomu või tervise probleeme,siis loobun koera aretuses kasutamisest.Aretusemase kvaliteet selgub aja jooksul.Tähtsamad näitajad,mida aretuses arvestan,on koera õige anatoomia.Koera vigu kehaehituses tuleb parandada aastakümneid,aga näiteks pead saab parandada mõne põlvkonnaga.
Eri riikides on shelie´de aretuses kasutamiseks erinevad nõuded.Lääne-Euroopas nõutakse iseloomutesti,välimiku ülevaatust(körung),MDR-testi,silmahaiguse CEA uuringuid.Soomes kuuluvad sheltie`dPEVISA programmi ning neile tehakse silma- ja düsplaasiauuringuid.
KUTSIKA VALIMINE
Kutsikat hakkan valima kahekuuselt ja otsustan koera kasvadess,kas ta sobib ema perekonda või isaliini jätkama.
SHELTIE`D JA TERVIS
Eestis alustas dr.Ülle Kell koerte silmauuringutega juba 1990ndatel ja praegu on enamik Eestis sündinud sheltie`dest uuritud.Aretuses olen kasutanud enamasti CEA terveid koeri ja teinud ka silmade geeniuuringuid.Osa koeri on juba geneetiliselt CEA vabad.Oleme teinud ka düsplaasiauuringuid-enamik koeri on terved.
Seitse põlvkonda on White Coastal sheltie`del olnud õige hambumus ja kõik hambad,seda tahaks küll säilitada.Samas pean märkima,et Inglismaalt imporditul koetel on tithti väga palju hambaid puudu.
SOTSIAALMEEDIA MÕJU
30 aasta jooksul on tänu interneti kättesaadavusele ning sotsiaalmeedia levikule tulnud tõuaretusse palju positiivset.Võimalik on tutvuda eri riikide koerte andmebaasidega,näha näituste tulemusi,fotosid eri riikide koeetest jne.Kasvatajate omavaheline suhtlus on lihtsam.Olen ka ise ostnud internetis nähtud kutsikate foto põhjal Rootsist isase sheltie-CIB FIN EST LTU CH ESTW 15,BALT JW 15 Lyckoshellans once In A Way"Gustav",kes on paregu kuue aastane ,suurepärane näituse- ja aretuskoer.Negatiivseid kommentaare,mis ilmuvad sotsiaalmeedias,soovitan mitte tähele panna.
SHELTIE´D JA AGILITY
Sheltie on number 1 tõug agility's ja tihti soovitakse miniklassi suuruses(alla 35cm)jäävaid koeri.Lääne-Euroopas on mitu kennelit,kes on läinud seda teed,et püüavad aretada järjest väiksemakasvulisi koeri.See võib tõule kokkuvõtteks negatiivselt mõjuda.Sheltie kuulub siiski karjakoerte rühma ja liiga väike koer selleks ei sobi.Sheltie`del on loomupärane karjatamise instinkt.Olen elanud talus 4 aastat,kus meil oli sada lammast ja sheltie ajas karja väga edukalt.
Ei ole ka seda meelt,et hea agility-sheltie saamiseks peavad vanemad olema kindlasti ka edukad agility-koerad.Eestis on tulnud mitu head agility-koera kennelist Elbars(omanik Ljudmila Baranenko)Ka minu kennelist on tulnud mitme riigi agility-tšempione.Alati saab kutsikate hulgast valida vastava iseloomu ja hea potentsiaaliga agility`ks sobiva kutsika.
NÄITUSTE MÕJU
Aretusele mõjub ka sheltie'sid hindavatekohtunike hinnang.Eestis on mitu seda tõugu kasvatanud kohtunikku ja üks aktiivselt sheltie-kasvatajana tegutsev kohtunik,Dina Korna.See on väga positiivne.Tõugu kasvatanud kohtunik tunneb rohkem tõu eripära.
Ise olen läbinud ka kohtunike kursused,kuid ajapuuduse ja tervise tõttu olen otsustanud kohtunikuna mitte tegutseda.Viis aastat tagasi haigestusin raskelt,elasin üle operatsiooni,mis annab siiamaani tunda.Pikad istumised ja seismised ei õnnestu ning seetõttu ei saa teha ka pikemaid näitusereise.
2019.aastal õnnestus mul käia Inglismaal"Cruftsi"näitusel ja vaadata sealseid sheltie śid.Koeri oli üle 300,pildistasin neid kõiki ja huvilised said Facebookis galeriid vaadata.Pean tõdema,et koerte üldine tase oli keskmine ja meil oleks küll,keda seal näidata.
KOKKUVÕTTEKS
Mul on hea meel,et olen 30 aasta jooksul suurtnud kasvatada sheltie`sid ja tõug on selle aja jooksul saanud Eestis tuntuks.Suure töö tulemusena on õnnestunud ka sheltie`de kaude tutvustada Eestit ja EKL-i teistes maailma riikides.
Jutu autor on Inna Tolli
kennel"White Coastal"

- admin -
web by: designpattern.ee
powered by AXIS CMS
counter
up